Zvýšená hladina kyseliny močové a dna 

07.10.2022

 Zvýšenou hladinu kyseliny močová má ve vyspělých zemích 4-40% obyvatel. Dnu pak 1-2% obyvatel, podíl mužů a žen je cca 4:1, výskyt stoupá s věkem a nad 67 let je postiženo i více než 7% obyvatel.

Prostá zvýšená hladina močové kyseliny je obvykle bezpříznaková, ale je rizikovým faktorem mnoha závažných onemocnění ledvin, srdečních nemocí, chronického poškození kloubů...

Dna je náhle vzniklá, velmi intenzivní, kloubní bolest, postihující nejčastěji oblast palce nohy. Bolest vniká vysrážením krystalků sodné soli močové kyseliny s následným nitrokloubním zánětem. Vznik záchvatu usnadňuje vysoký příjem purinů v potravě (viz obrázek níže), překyselení organizmu (alkohol), obezita a také některé léky (diuretika - určité léky na odvodnění).

Léčba zvýšené hladiny močové kyseliny by měla začít už v bezpříznakovém období a cílem by mělo být udržení hladiny pod 360 mikromolů na 1 litr.

Kyselina močová se běžně vyšetřuje při pravidelných preventivních prohlídkách.

Léčba dnavého záchvatu se realizuje u praktického lékaře podáním léků proti zánětu (obvykle kolchicin) a analgetik.

Jedná se o onemocnění velmi dobře ovlivnitelné prevencí a léčbou.

Určitou, byť slabou, útěchou může být výsledek některých studií, který dává toto onemocnění do souvislosti s dlouhověkostí a nižším výskytem nádorů.  


použitý obrázek - firma EGIS - výrobce přípravků pro léčbu dny